Decyzja o rozwodzie to bardzo poważny wybór, który obecnie staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej małżeństw w przypadku poważniejszych problemów decyduje się na zakończenie związku w ten właśnie sposób. Warto zatem wiedzieć z jakimi kosztami związana jest sama sprawa rozwodowa. Dodatkowo warto również pamiętać o kosztach związanych z pomocą prawną, która w niektórych przypadkach może okazać się niezbędna i pozwoli na sprawne przejście przez cały proces rozwodowy i zakończenie związku. W artykule skupimy się na wszystkich opłatach, które należy ponieść i pomożemy w odpowiednim przygotowaniu się do sprawy rozwodowej. Zapraszamy do lektury.
W przypadku sprawy rozwodowej można wyróżnić koszty, które mogą zostać określone jako stałe. Muszą one zostać poniesione w związku ze złożeniem pozwu i rozpoczęciem całej procedury sądowej.
Tutaj w pierwszej kolejności należy pamiętać o opłacie sądowej, która obecnie wynosi 600 złotych. Dodatkowo w przypadku, gdy zachodzi konieczność podziału majątku to należy dodatkowo ponieść opłatę 300 złotych w przypadku zgodnego podziału lub 1000 złotych, gdy podział majątku jest sporny.
Dodatkowym kosztem może być wniosek o eksmisję małżonka z mieszkania, który związany jest z opłatą sądową w wysokości 200 złotych.
Powyższe to jednak nie wszystkie koszty, które mogą wystąpić podczas sprawy rozwodowej. Kolejne koszty mogą wynikać z tzw. zabezpieczenia roszczenia. Mogą one dotyczyć kontaktów z dzieckiem lub zmiany wysokości alimentów. W takiej sytuacji za każdy dodatkowy wniosek należy ponieść opłatę w wysokości 100 złotych. W efekcie może to jeszcze bardziej podnieść koszty związane ze sprawą rozwodową i sprawić, że ta stanie się jeszcze bardziej kosztowna. Dodatkowo w przypadku, gdy strona jest reprezentowana przez prawnika to konieczna będzie opłata od pełnomocnictwa, która obecnie wynosi 17 złotych.
W trakcie sprawy rozwodowej mogą również pojawić się dodatkowe koszty, które sprawią, że rozwód stanie się jeszcze bardziej kosztowny. Dotyczy to przede wszystkim przeprowadzenia dowodów. W takiej sytuacji niezbędne będzie skorzystania z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, których koszt wynosi nawet do 2000 złotych. Najczęściej konieczność skorzystania z takich usług zachodzi, gdy rodzice mają małoletnie dzieci i powstaje spór dotyczący kontaktów z nimi czy też przekazania władzy rodzicielskiej.
Może zachodzić również konieczność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez kuratora rodzinnego. W takiej sytuacji należy liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości około 80-100 złotych.
Koszty dodatkowe mogą również wynikać ze skorzystania z usług mediatora i mogą wynosić nawet kilkaset złotych.
Na zwiększenie kosztów wpływa również pomoc adwokata lub radcy prawnego. Nie ma obowiązku korzystania z pomocy specjalisty, ale w przypadku, gdy małżonkowie nie zgadzają się w pewnych kwestiach to doświadczony prawnik może być niezbędny. Pomoże w wygraniu sprawy i znacząco przyspieszy cały proces rozwodowy.
Jak widać koszty związane ze sprawą rozwodową mogą być dość wysokie. Dlatego też zasadne jest pytanie kto je ponosi. Opłata sądowa w wysokości 600 złotych ponoszona jest przez stronę składającą pozew. Jednak w przypadku wygranej podlega ona zwrotowi przez drugą stronę. Strona przegrywająca pokrywa również koszty pomocy prawnej, które wyznaczone są na 720 złotych (jedynie w bardzo skomplikowanych sprawach mogą zostać zasądzone wyższe koszty – maksymalnie do 4320 złotych).
Jeżeli sąd uzna, że obie strony są winne rozpadowi małżeństwa to koszty dzielone są na pół.
W sytuacji, gdy sąd nie skorzysta z orzekania o winie to zwrotowi podlega połowa opłaty od pozwu oraz były małżonek zobowiązany jest zwrócić 150 złotych. Opinia OZSS może być płatna po połowie przez małżonków lub w całości przez osobę o nią wnoszącą.
Złożenie pozwu rozwodowego wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Osoby chcące zakończyć związek małżeński po zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad są w stanie przejść przez procedurę sprawnie i zakończyć małżeństwo bez bardzo długiego i przedłużającego się procesu. Dodatkowo są w stanie uzyskać korzystny dla siebie wyrok. Prezentujemy o czym w szczególności pamiętać chcąc […]
Czytaj więcejDecyzja o rozwodzie to bardzo poważny wybór, który obecnie staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej małżeństw w przypadku poważniejszych problemów decyduje się na zakończenie związku w ten właśnie sposób. Warto zatem wiedzieć z jakimi kosztami związana jest sama sprawa rozwodowa. Dodatkowo warto również pamiętać o kosztach związanych z pomocą prawną, która w niektórych przypadkach może […]
Czytaj więcejSprawa rozwodowa wymaga odpowiedniego przygotowania się do niej, aby sprawnie przejść przez cały proces i poradzić sobie z wszelkimi zawiłościami systemu sądowego. Osoby nie mające doświadczenia w sprawach sądowych mogą napotkać pewne trudności już na samym początku drogi. Dlatego też w tym artykule przedstawiamy gdzie złożyć pozew o rozwód, aby mieć pewność, że sprawa faktycznie […]
Czytaj więcejWiele osób rozważających założenie sprawy rozwodowej zastanawia się ile może potrwać taki proces. Tutaj jednak sam czas jest zależny od wielu czynników. Na czas trwania całej sprawy rozwodowej wpływ ma to czy rozwód jest przeprowadzony z orzekaniem o winie lub bez, jaki jest podział majątku, czy konieczne jest ustalenie praw do opieki nad dziećmi oraz […]
Czytaj więcejUbieganie się o rozwód to bardzo stresująca dla wielu osób sytuacja. Osoby bez wiedzy prawniczej mogą również obawiać się konieczności dostarczenia sporej ilości dokumentów do sądu. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowanie się do całego procesu, pozwala znacznie sprawniej przejść przez wszystkie procedury. Podpowiadamy od czego zacząć ubieganie się o rozwód i o […]
Czytaj więcejUzyskanie rozwodu to dla wielu osób szczęśliwa chwila i możliwość rozpoczęcia zupełnie nowego życia. Należy jednak pamiętać o tym, że samo orzeczenie o rozwodzie i zakończenie związku małżeńskiego to nie koniec formalności, które należy załatwić. Bardzo często zachodzi również konieczność zmiany nazwiska i powrotu do tego noszonego jeszcze przed małżeństwem. Podpowiadamy w jaki sposób tego […]
Czytaj więcejTagi: rozwód