Otwórz menu

Jak złożyć pozew o rozwód?

Złożenie pozwu rozwodowego wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Osoby chcące zakończyć związek małżeński po zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad są w stanie przejść przez procedurę sprawnie i zakończyć małżeństwo bez bardzo długiego i przedłużającego się procesu. Dodatkowo są w stanie uzyskać korzystny dla siebie wyrok. Prezentujemy o czym w szczególności pamiętać chcąc wziąć rozwód i w jaki sposób złożyć pozew o rozwód.

Pozew o rozwód – o tym musisz pamiętać

Jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego warto pamiętać o kilku istotnych pojęciach.

Po pierwsze warunkiem orzeczenia o rozwodzie jest rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd ocenia sytuację małżonków w przypadku rozpatrywania czy rozwód jest możliwy. Rozkład pożycia małżeńskiego to nic innego jak sytuacja, w której pary nie łączą uczucia, nie dzielą sypialni i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Dodatkowo nie może być szans na to, aby ten stan uległ zmianie. Dlatego też chcąc się rozwieść należy udowodnić w pozwie oraz na sali sądowej, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że związek uległ całkowitemu rozpadowi.

Drugą istotną kwestią jest to czy rozwód ma odbyć się z orzeczeniem o winie lub bez niej. Zdecydowanie się na orzeczenie o winie ma sens tylko w sytuacji, gdy któryś z małżonków zostanie przez sąd uznany za winnego, a sam rozwód wiąże się ze znaczącym pogorszeniem sytuacji materialnej małżonka, który nie ponosi za to winy. W takiej sytuacji winny małżonek zostanie pociągnięty do konieczności płacenia alimentów. W niektórych przypadkach orzeczenie o winie może jednak okazać się pułapką, która sprawi, że proces rozwodowy będzie ciągnął się przez bardzo długi czas. Najlepiej zatem orzekać o winie jedynie w sytuacji, gdy chcemy uzyskać alimenty.

Proces przygotowania i złożenia pozwu rozwodowego

Po uzgodnieniu wcześniejszych aspektów można przystąpić do przygotowania i złożenia pozwu. Samo składanie pozwu rozwodowego zupełnie niczym nie różni się od złożenia jakiegokolwiek innego pozwu sądowego.

Warto pamiętać o tym, że pozew rozwodowy oraz ewentualne załączniki do niego należy wydrukować w trzech egzemplarzach. Dwa egzemplarze są bowiem składane w sądzie rejonowym. Trzeci natomiast warto zachować dla siebie. Może się bowiem okazać podczas rozprawy, że sąd poprosi o wyjaśnienie konkretnych kwestii i warto mieć pozew z załącznikami, aby móc się do nich odnieść.

Pozew o rozwód można napisać samemu. W pozwie należy zawrzeć oznaczenie sądu; dane obu stron sporu; zaznaczyć, że jest to pozew o rozwód oraz określić żądania. Dodatkowo należy podkreślić, że pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa. Można również wskazać stronę odpowiedzialną za rozpad małżeństwa. Dodatkowo w przypadku posiadania dzieci należy we wniosku zawrzeć komu przekazać władzę rodzicielską, określić kontakty z dzieckiem, wysokość alimentów czy sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. W pozwie nie może również zabraknąć opisu stanu faktycznego i uzasadnienia dlaczego doszło do rozpadu małżeństwa. Zwieńczeniem jest umieszczenie na wniosku czytelnego podpisu.

Pomoc radcy prawnego w pozwie o rozwód

Sam pozew o rozwód można sporządzić samemu. Z uwagi na konieczność pamiętania o wielu aspektach i złożoność samego wniosku sensowne może być jednak skorzystanie z pomocy specjalisty. Wykwalifikowany prawnik pomoże w przygotowaniu dokumentu w taki sposób, aby uzyskać korzystny wyrok sądu. Kancelaria radcy prawnego Katarzyna Necel-Smółka specjalizuje się w przygotowywaniu pozwów rozwodowych i pozwala na osiągnięcie korzystnego wyniku sprawy sądowej. Doświadczony specjalista pomoże w przejściu przez cały proces i będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zacznijmy od rozmowy

Skontaktuj się i ustal termin spotkania z radcą prawnym

Indywidualne porady prawne w mojej kancelarii w Będzinie
Zamknij menu