Otwórz menu

Ile kosztuje napisanie pozwu o zapłatę?

Kiedy miękkie działania windykacyjne nie przynoszą efektów i dłużnik nadal nie płaci, przychodzi czas na oddanie sprawy do sądu. Złożenie pozwu o zapłatę może stanowić jedyną możliwość odzyskania swoich pieniędzy, ale bardzo wiele zależy od jego poprawnego skonstruowania. Jaką opłatę za napisanie pozwu pobierze prawnik i jakie są koszty sądowe jego złożenia?

Kiedy warto zlecić prawnikowi napisanie pozwu o zapłatę?

Nie ma żadnych wymogów mówiących o tym, kto ma napisać pozew o zapłatę – może to więc zrobić zarówno sam wierzyciel, jak i jego przedstawiciel. Jeśli więc sprawa nie jest skomplikowana, można pokusić się o samodzielne sporządzenie dokumentu. Najczęściej jednak dłużnik będzie próbował udowodnić, że żądania wierzyciela są bezzasadne – sprawa może wówczas się przeciągać. Jeśli zatem zachodzi podejrzenie, że dłużnik nawet przed sądem nie zechce współpracować, wówczas w napisanie pozwu warto zaangażować prawnika.

Co składa się na całkowity koszt pozwu o zapłatę?

Najczęściej prawnik nie poda od razu stawki za napisanie pozwu – i to nie dlatego, że próbuje manipulować sytuacją. Na koszt pozwu składa się bowiem wiele elementów, których wierzyciel może sobie nie uświadamiać.

Podstawową kwestią jest czas, jaki należy poświęcić na przyjrzenie się sprawie, aby móc trafnie skonstruować treść pisma. Konieczne jest zapoznanie się z historią sprawy, w tym również z możliwymi argumentami, jakie podawał będzie dłużnik. Niezbędne będzie także znalezienie podstaw prawnych i przytoczenie odpowiednich przepisów prawa oraz orzeczeń w podobnych sprawach.

Jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana, zapłacić przyjdzie również za szczególne kompetencje prawnika, w tym jego wykształcenie i doświadczenie w podobnych przypadkach. Dodatkowo płatne może być szybkie tempo podjęcia zlecenia – najczęściej kalendarz prawnika jest mocno wypełniony i za szybką interwencję pobierana jest dodatkowa opłata.

Jak ustalany jest cennik prawników?

Wycena działań prawnika może być realizowana w jednym z trzech modeli. Najpopularniejsze jest podawanie stawki godzinowej – prawnik określa, jak dużo czasu zajmie mu przygotowanie dokumentu i na tej podstawie podaje ostateczną cenę. W przypadku mniej skomplikowanych spraw stosuje się również opłatę za konkretne działanie – w tym przypadku za napisanie pisma.

Z kolei zagadnienia skomplikowane mogą być rozliczane w modelu mieszanym – wówczas wierzyciel zapłaci określoną stawkę za samo pismo oraz opłatę godzinową, wynikającą z czasu, jaki poświęcił prawnik na zajęcie się sprawą.

Jakie są koszty sądowe pozwu o zapłatę?

Poza opłatą za prawnika, obowiązują również koszty sądowe postępowania. Aktualnie w sprawach o zapłaty, do kwoty 20.000,00 złotych dochodzonego roszczenia stosuje się opłaty stałe od kwoty 30 złotych od kwoty 1.000,00 zł. W przypadku roszczenia ponad kwotę 20.000,00 złotych stosuje się opłatę stosunkową, która wynosi 5% wartości roszczenia. Dla przykładu, jeśli wierzyciel dochodzi zapłaty kwoty w przedziale od 1500 do 4000 złotych, to opłata wyniesie 200 złotych (opłata stała). Jeśli jednak wierzyciel dochodzi kwoty 25.000,00 złotych, to wówczas opłata wyniesie 1.250,00 złotych (5% x 25.000,00 zł).

Masz pytanie na ten temat?

Skontaktuj się

Artykuły na temat: Pozew o zapłatę

Ile kosztuje napisanie pozwu o zapłatę?

Kiedy miękkie działania windykacyjne nie przynoszą efektów i dłużnik nadal nie płaci, przychodzi czas na oddanie sprawy do sądu. Złożenie pozwu o zapłatę może stanowić jedyną możliwość odzyskania swoich pieniędzy, ale bardzo wiele zależy od jego poprawnego skonstruowania. Jaką opłatę za napisanie pozwu pobierze prawnik i jakie są koszty sądowe jego złożenia? Kiedy warto zlecić […]

Czytaj więcej

Jak złożyć pozew do sądu o zapłatę?

Brak wpłaty należności przez dłużnika pomimo podjętych działań egzekucyjnych, najczęściej kończy się w sądzie. Na taki krok decydują się przede wszystkim osoby, którym dłużnicy są winni spore sumy. Realia sądowe są jednak często niezrozumiałe dla osób bez wykształcenia prawniczego – dlatego warto zapoznać się z instrukcją składania pozwu o zapłatę. Przygotowanie pozwu do sądu o […]

Czytaj więcej

Pozew o zapłatę wynagrodzenia: brutto czy netto?

Wypłacanie wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i głównym powodem podejmowania zatrudnienia. To dlatego jeśli pracodawca zwleka z wypłatą, nie warto czekać – lepiej od razu złożyć pozew i pożegnać się z nieuczciwym przedsiębiorcą. Należy przy tym pamiętać o kilku ważnych elementach – kiedy można sporządzić pozew, jakie informacje powinien zawierać, a przede wszystkim, jak obliczyć […]

Czytaj więcej

Gdzie złożyć pozew o zapłatę?

Przygotowanie pozwu o zapłatę należności wiąże się z dużym stresem – wynika przecież z sytuacji, gdy ktoś ociąga się z uregulowaniem długu, często prowadząc do zaburzenia stabilności finansowej wierzyciela. W przypadku braku reakcji na miękką windykację (czyli rozmowy telefoniczne, wysłane pisma, maile czy SMS-y z ponagleniem i wezwaniem do zapłaty), niezbędne jest skierowanie sprawy na […]

Czytaj więcej

Tagi: Pozew o zapłatę

Zacznijmy od rozmowy

Skontaktuj się i ustal termin spotkania z radcą prawnym

Indywidualne porady prawne w mojej kancelarii w Będzinie
Wróć do góry
Zamknij menu