Otwórz menu

Windykacja – jak się bronić?

Proces windykacyjny wzbudza silne emocje. Jest stresujący dla dłużnika, obawiającego się utraty oszczędności czy dóbr materialnych, ale także dla wierzyciela, który może popaść w kłopoty finansowe na skutek braku należnych wpłat. Strach podsycany jest dodatkowo przez niewiedzę – wiele osób nie ma świadomości tego, czym jest windykacja, kto może ją przeprowadzać i jak powinna ona wyglądać. Czy przed windykacją można się obronić? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Jak nie dopuścić do konieczności wszczynania postępowania windykacyjnego?

Ta porada może zabrzmieć banalnie, ale przede wszystkim trzeba na bieżąco regulować wszystkie zobowiązania. Tymczasem okazuje się, że spora część postępowań windykacyjnych wynika nie ze złej woli, ale ze złej organizacji dłużnika, który zgubił fakturę, zapomniał o terminie czy pomylił się podczas przelewu.

Zarówno w domu jak i w firmie, warto zatem na bieżąco monitorować swoje zobowiązania, a w przypadku przedsiębiorstwa – także wpłaty od kontrahentów. Windykacja może w tej sytuacji ograniczyć się do jednego telefonu, po którym dłużnik natychmiast opłaci zapomnianą fakturę.

Obrona przez legalną windykacją – czy jest możliwa?

Jeżeli windykator działa w ramach prawa – tzn. stosuje wyłącznie dopuszczalne prawnie środki a dług, który chce odzyskać, faktycznie powstał i nie jest przedawniony, wówczas tak naprawdę nie ma możliwości obrony przed windykacją. Jest ona po prostu próbą odzyskania przez wierzyciela należnych mu pieniędzy lub dóbr.

Oczywiście część dłużników prowadzących swoje firmy wbrew etyce biznesowej oraz nieuczciwych osób prywatnych, stosuje liczne wybiegi, aby jak najbardziej opóźnić termin spłaty (np. starając się doprowadzić do przedawnienia długu, stale zmieniając adres do korespondencji). Takie działania na dłuższą metę nie są skuteczne i mogą doprowadzić do znacznego zwiększenia długu (o odsetki czy koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego).

Próba wyłudzenia pod pozorem windykacji – co zrobić?

Zdarza się jednak i tak, że to rzekomy dłużnik ma rację – np. faktura została wystawiona bezpodstawnie lub też jest sporna – obie strony nie zgadzają się w kwestii zakresu wykonania usługi, jakości towaru itp. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli dłużnik nie poczuwa się do obowiązku zapłaty, powinien skorzystać z porady kancelarii prawnej. Najczęściej bowiem sam nie dysponuje odpowiednią wiedzą i sprawa może toczyć się nawet latami, wywołując niepotrzebny stres, podczas gdy kancelaria prawdopodobnie zamknie temat jednym pismem lub telefonem.

Gdy nieuczciwy wierzyciel zaangażuje w windykację firmę windykacyjną, lub też gdy dług faktycznie istnieje, ale windykator przekracza swoje uprawnienia (np. nachodzi dłużnika nocą, rozmawia z jego rodziną, próbuje wynieść przedmioty z domu), wówczas zasadna jest skarga do UOKiK lub nawet telefon na policję czy zgłoszenie nękania.

Warto także pamiętać, że choć windykacja terenowa (czyli wizyta windykatora w domu lub miejscu pracy dłużnika) jest zgodna z prawem, to również zgodnie z prawem dłużnik nie ma obowiązku wpuścić windykatora do domu czy z nim rozmawiać – zwłaszcza, jeśli celem spotkania nie jest negocjowanie, ale zastraszanie.

Masz pytanie na ten temat?

Skontaktuj się

Artykuły na temat: windykacja należności

Co to jest windykacja?

Dla większości osób windykacja oznacza jedno: kłopoty. W przypadku otrzymania wezwania do zapłaty, windykacja jest stresująca dla dłużnika. Po drugiej stronie jest jednak podmiot wysuwający roszczenia – osoba prywatna lub firma. Zwłaszcza w przypadku małych przedsiębiorstw i dużych zaległości, skuteczna windykacja może oznaczać ich być albo nie być. Czym dokładnie jest ten proces i kto […]

Czytaj więcej

Na czym polega windykacja?

Gdy dłużnik nie wywiązuje się z terminu spłaty zobowiązań lub też nie zwraca na czas wypożyczonego mu dobra, wierzyciel nie ma innego wyboru niż zainicjowanie procesu windykacji. Jego celem jest po prostu odzyskanie korzyści. Zwłaszcza podczas pierwszej takiej sytuacji zarówno wierzyciel jak i dłużnik nie znają procedury i nie wiedzą, jakie przysługują im prawa, dlatego […]

Czytaj więcej

Windykacja – kiedy rozpocząć?

Rozpoczęcie procesu windykacji jest stresujące dla obu jej stron. Wierzyciel, pozbawiony należnych mu dóbr, może popaść w problemy finansowe. Dłużnik ma świadomość, że jego majątkowi zagraża postępowanie windykacyjne. Warto zatem wiedzieć, kiedy może dojść do rozpoczęcia postępowania windykacyjnego. Windykacja polubowna – za każdym razem, gdy wierzyciel upomina się o swoje dobra Powód przystąpienia do windykacji […]

Czytaj więcej

Windykacja terenowa – czy jest legalna?

Windykacja obejmuje wszystkie działania mające na celu odzyskanie przez wierzyciela pieniędzy lub innych dóbr, które winien jest mu dłużnik. Możne ona przybierać wiele form – np. wysłanie wezwania do zapłaty drogą pocztową, poinformowanie o zaległej płatności drogą mailową, czy też wykonanie telefonu do dłużnika w celu ustalenia jego sytuacji i możliwości dokonania spłaty. Jedną z […]

Czytaj więcej

Windykacja – jak się bronić?

Proces windykacyjny wzbudza silne emocje. Jest stresujący dla dłużnika, obawiającego się utraty oszczędności czy dóbr materialnych, ale także dla wierzyciela, który może popaść w kłopoty finansowe na skutek braku należnych wpłat. Strach podsycany jest dodatkowo przez niewiedzę – wiele osób nie ma świadomości tego, czym jest windykacja, kto może ją przeprowadzać i jak powinna ona […]

Czytaj więcej

Tagi: windykacja należności

Zacznijmy od rozmowy

Skontaktuj się i ustal termin spotkania z radcą prawnym

Indywidualne porady prawne w mojej kancelarii w Będzinie
Wróć do góry
Zamknij menu