Otwórz menu

Ile kosztuje podział majątku u prawnika?

Poza stresem, rozwód wiąże się niestety również z kosztami. Dotyczy to także podziału majątku wspólnego, niezbędnego po rozwodzie. Jeśli zatem małżonkowie nie pomyśleli o tym wcześniej i nie zdecydowali się na rozdzielność majątkową, trzeba będzie liczyć się z koniecznością wniesienia niezbędnych opłat, jak i wypłacenia wynagrodzenia dla prawnika, który zajmie się sprawą.

Opłata sądowa przy podziale majątku

Pierwszy koszt to opłata sądowa, którą trzeba uregulować przy samym składaniu wniosku. Jeśli małżonkowie doszli do porozumienia i sporządzili między sobą umowę, na podstawie której sąd orzeknie o podziale majątku, wówczas opłata wynosi 300 zł. Jeśli jednak występuje konflikt, koszt ten wzrasta do 1000 zł.

Koszt powołania biegłych rzeczoznawców

Aby dokonać podziału majątku, konieczne jest określenie wartości jego poszczególnych składników a następnie całości. Nie zawsze jest to proste – po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu latach wspólnego życia dawno już nie istnieją faktury i rachunki związane z zakupami czy remontami, sam majątek również zmienia z biegiem czasu swoją wartość. Często trzeba będzie więc powołać rzeczoznawcę, który profesjonalnie wyceni majątek.

Jedna opinia biegłego to koszt ok. 2000-3000 zł. Osobną opinię sporządza biegły dla każdego składnika majątku.

Cena notarialnego podziału wybranych składników majątku

Niektóre składniki majątku wymagają podziału w postaci umowy poświadczonej notarialnie (dotyczy to przede wszystkim nieruchomości, prawa użytkowania, a także udziałów w spółkach). Za swoje czynności notariusz pobiera opłaty zgodnie ze ściśle określonym cennikiem, z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Stawki powiązane są z wartością majątku i wahają się od 100 zł (dla majątku o wartości poniżej 3000 zł) do 10000 zł (dla majątku o wartości pow. 2 mln zł).

Wynagrodzenie dla adwokata w związku ze sprawą o podział majątku

Adwokaci każdej ze stron pobierają oczywiście opłatę za swoje usługi. Wysokość wynagrodzenia prawnika jest indywidualnie ustalana z klientem, możemy być jednak pewni, że im bardziej skomplikowana i długotrwała sprawa, tym więcej zapłacimy.

Co istotne, rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie określa minimalną wartość wynagrodzenia dla radcy prawnego, powiązaną z wartością udziału małżonka w majątku. Jest to od 90 zł (dla udziału w majątku o wartości poniżej 500 zł) do 25000 zł (dla udziału w majątku o wartości pow. 5 mln zł).

Realnie stawki radców prawnych są wyższe niż podane minima. Najwięcej za swoje usługi liczą sobie najlepsi prawnicy w branży.

Wydatki związane z ewentualną apelacją

Jak w każdym postępowaniu sądowym, także i w kwestii podziału majątku strony mają prawo wnieść apelację od nieprawomocnego wyroku. Opłata sądowa wynosi wówczas 1000 zł, natomiast stawka adwokata zależy od ustaleń między prawnikiem a klientem.

Masz pytanie na ten temat?

Skontaktuj się

Artykuły na temat: Podział majątku

Podział majątku po rozwodzie – co warto wiedzieć?

Wchodząc w związek małżeński mało która para przypuszcza, że w przyszłości czeka ją rozwód i podział majątku. Tymczasem statystyki nie pozostawiają złudzeń – w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo a w ostatnich latach lawinowo rośnie ilość rozwodów orzekanych w stosunku do związków z krótkim stażem (poniżej 9 lat). Jeśli więc razem dorobiliście się domu, […]

Czytaj więcej

Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku

Orzeczenie o winie oznacza, że poza samym rozwiązaniem małżeństwa, sąd orzeka również o tym, które z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozpad pożycia. Co istotne, możliwe jest wskazanie zarówno męża czy żony, jak i obojga małżonków – jako współwinnych. Przywykło się uważać, że rozwód z orzekaniem o winie ma konsekwencje, np. w postaci zasądzenia wyższych alimentów […]

Czytaj więcej

Rozwód z orzekaniem o winie (zdrada) a podział majątku

Najczęstszą przyczyną występowania o rozwód z orzekaniem o winie, jest zdrada, która w statystykach wyprzedza nawet przemoc fizyczną czy uzależnienie od alkoholu. Sytuacja jest przykra zwłaszcza dla zdradzonego małżonka, ale również niekomfortowa dla drugiej strony. W powszechnym przekonaniu wina powinna pociągać za sobą jakieś konsekwencje – np. zadośćuczynienie w postaci pozostawienia pokrzywdzonemu małżonkowi większej części […]

Czytaj więcej

Polubowny podział majątku – co powinna zawierać umowa?

Rozwód nie zawsze musi oznaczać kłótnię. Bardzo często małżonkowie zgodnie dochodzą do wniosku, że wspólne życie już im nie odpowiada i czas pójść każde w swoją stronę. Pozostaje kwestia podziału majątku. Te pary, które zdecydowały się na rozdzielność majątkową jeszcze przed ślubem, są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Jeżeli jednak w małżeństwie obowiązywała wspólnota majątkowa, wówczas […]

Czytaj więcej

Wniosek o podział majątku – jak sporządzić i gdzie złożyć?

Podział majątku po rozwodzie można przeprowadzić polubownie, tj. za porozumieniem stron (i to zdecydowanie opcja najszybsza i najwygodniejsza) lub też z udziałem sądu. Druga sytuacja ma miejsce wówczas, gdy małżonkowie nie są w stanie sami dojść do porozumienia. Niekoniecznie wynika to ze złej woli – bardzo często trudno po prostu samodzielnie określić, jak powinien przebiegać […]

Czytaj więcej

Ile kosztuje podział majątku u prawnika?

Poza stresem, rozwód wiąże się niestety również z kosztami. Dotyczy to także podziału majątku wspólnego, niezbędnego po rozwodzie. Jeśli zatem małżonkowie nie pomyśleli o tym wcześniej i nie zdecydowali się na rozdzielność majątkową, trzeba będzie liczyć się z koniecznością wniesienia niezbędnych opłat, jak i wypłacenia wynagrodzenia dla prawnika, który zajmie się sprawą. Opłata sądowa przy […]

Czytaj więcej

Tagi: Podział majątku

Zacznijmy od rozmowy

Skontaktuj się i ustal termin spotkania z radcą prawnym

Indywidualne porady prawne w mojej kancelarii w Będzinie
Wróć do góry
Zamknij menu